Hírek

Elérhetőségek

Hasznos tudnivalók vakáció idejére

Befejeződött a tanév, ezzel elkezdődik a nyári szünidő, kirándulások, nyaralások, vízi túrák időszaka.

 

Ezzel kapcsolatban hívjuk fel a figyelmet, néhány hasznos tudnivalóra!

A nyár, a vakáció ideje a közlekedés szempontjából is veszélyeket rejthet. A gyermekek életkoruknál fogva meggondolatlanabbak, olykor kiszámíthatatlan a viselkedésük. A tapasztalatok azt mutatják, hogy túlságosan bíznak a közlekedés felnőtt résztvevőiben, az autóvezetők, a buszsofőrök tapasztalatában. A közlekedés azonban olyan váratlan helyzeteket hozhat, amelyeket még az idősebb, a közlekedésben jártasabb felnőttek sem tudnak megoldani. Fontos, hogy a gyermek ismerje, és tartsa be az alapvető közlekedési szabályokat, valamint mi magunk is legyünk óvatosabbak, vezessünk lassabban azokon a helyeken, ahol sok gyermek tartózkodik.

Itt hívjuk fel a szülők figyelmét arra, hogy, gyermekeikkel tekintsék át a legfontosabb gyalogos és kerékpáros közlekedési szabályokat. A szülők vizsgálják át a gyermekeik kerékpárját és szereljék fel a kötelező tartozékokkal, mint pl. a fékek, a világítóberendezések, prizmák, stb. Ezek legyenek mindig üzemképes állapotban.

A Monori Rendőrkapitányság, kéri ebben az évben is a járművezetőket, hogy azokon a helyeken, ahol a gyermekek jelenlétére fokozottabban számítani lehet – játszóterek, gyermekintézmények, strandok, táborok. lakótelepek stb. – különösen körültekintően, nagyobb óvatossággal közlekedjenek.

 Mindannyiunk érdeke, hogy a gyermekek által okozott balesetveszélyes helyzeteket időben sikerüljön felismerni és elkerülni.

Hívják fel gyermekeik figyelmét a nyári szünidő veszélyeire, a gyalogos-, kerékpáros- és utasközlekedés legfontosabb szabályaira. ( pl.: álló jármű mögött áthaladás, körültekintés nélkül az úttestre lépés, stb. veszélyeire )

A szülői példamutatás a közlekedésben elengedhetetlen a gyermekek helyes közlekedésre neveléséhez, a balesetek elkerüléséhez!

Különösen veszélyes a görkorcsolya és a gördeszka, bukósisak használatának elmulasztása, ugyanis sok sérülés keletkezhet. Semmi esetre se engedjük, hogy az úttesteken, a forgalomban használják a gyerekek ezeket az eszközöket.

Fontos intelmek gyalogosoknak, kerékpárosoknak

Lakott területen kívüli út úttestén, leállósávján, útpadkáján tartózkodó gyalogosnak, személynek (ide nem értve a gyalogosok zárt csoportban történő közlekedését) éjszaka és korlátozott látási viszonyok esetén fényvisszaverő mellényt (ruházatot) kell viselnie.

A kerékpárt éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a külön jogszabályban meghatározott lámpákkal kell kivilágítani és a kerékpárt hajtó személynek – lakott területen kívül – fényvisszaverő mellényt (ruházatot) kell viselnie.

 

A kerékpár kötelező felszerelései:

 

• Biztonságos kormány és első hátsó fékberendezés.

• Kormányra szerelt csengő/hangjelző berendezés.

• Az első kerékre szerelt (sárga színű) küllő prizma.

• Előre fehér vagy kadmium sárga, hátra csak piros fényt kibocsátó eszköz (lámpa)

• Előre fehér, hátra csak piros színű fényvisszaverő eszköz, mely nem lehet háromszög alakú.

• Lakott területen kívül 50 km/óra haladásnál, kerékpáros fejvédő használata kötelező.

 

Gyermek biztonságos szállítása a járműben

Amennyiben a személy, illetve teherszállításra alkalmas járművek üléseihez biztonsági övet szereltek fel, az ülésen utazó személynek a biztonsági öv becsatolásával kell magát rögzíteni.

A gépkocsiban utazó 150 cm-nél alacsonyabb gyermeket a testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben kell rögzíteni. A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható

A gépkocsi első üléséhez a gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be – a jármű szokásos haladási irányával ellentétes irányban – ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel vagy a légzsák működésbelépését előzetesen megakadályozták.

A nyári idény elmaradhatatlan velejárója a szabadvizek, szabad strandok környékének látogatása, amely különösen népszerű az iskolai szünidőt aktív pihenéssel töltő fiatalok körében. A felüdülési lehetőség ilyen formája természetes igény, azonban számos veszély forrása.

A vízi balesetek megelőzésére az alábbiakban fordítsanak figyelmet:

A fürdés tilalmát, vagy az egyéb veszélyes fürdésre alkalmatlan helyeket „FÜRÖDNI TILOS!” táblával jelzik. Különösen veszélyesek a szabad vizek közül a bányatavak, az állandóan változó vízmélység- és hőfokkülönbség miatt.

A szabadvizeken, folyókon, holtágakon, egyéb vízfelületeken általában megengedett a fürdőzés. Ennek ellenére előfordulhat, hogy a kiválasztott helyen a fürdést táblával jelölve egyértelműen megtiltották.

Mindezek figyelembevételével ajánlatos a megfelelő biztonsági feltételekkel ellátott kijelölt fürdőhelyek, ismert szabad strandok igénybevétele még abban az esetben is, ha néhány kilométerrel többet kell kerékpározni vagy autózni a szabadvíz közeli kikapcsolódás reményében. Mivel a szabadvizek hőfoka általában elmarad a strandfürdők hőmérsékletétől, ne feledjék a fő szabályt, hogy a hőségtől felhevült testtel való vízbe ugrás még a jól úszóknál is könnyen izomgörcshöz, sőt vízbe fulladáshoz is vezethet. Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben.

A folyóvizekben (folyók, állandó és időszakos vízfolyások, holtágak) és állóvizekben (mesterséges és természetes tavak), továbbá vízi létesítmények (csatornák) vízében (a továbbiakban együtt: szabad vizek) fürödni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá, illetve kijelölt fürdőhelyek.

Kérjük fogadja meg a Monori Rendőrkapitányság tanácsait!

 

Kép
jumping